NOVAci 2025.
Vizual: Andro Giunio

Natječaj za odabir kustosa_ice u sklopu projekta NOVAci 2025.

Rok prijave: 30/03/2025

Udruga Što, kako i za koga / WHW i POGON – Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade uz mentorstvo kustosica Ane Kovačić i Lee Vene provode petu godinu edukativno-izložbenog projekta NOVAci. Cilj NOVAka je omogućiti povjesničarkama_ima umjetnosti, umjetnicama i umjetnicima, te ostalima zainteresiranima za kustoske prakse u području suvremene umjetnosti da steknu prva praktična znanja na tom polju.

Putem javnog natječaja bit će odabrani kandidati koji će kroz realizaciju kurirane izložbe imati priliku steći praktična iskustva u kuriranju pod mentorstvom kustosica aktivnih dugi niz godina na domaćoj umjetničkoj sceni. Natječaj je namijenjen svim zainteresiranima koji žele steći kustosko iskustvo, bez obzira na smjer obrazovanja no ipak će malu prednost imati povjesničari_ke umjetnosti.

S obzirom na nedostatak ovakvog tipa programa unutar obrazovnih institucija, ova je platforma katalizator podrške i razvoja domaćih kustoskih praksi s fokusom na konkretno praktično iskustvo realizacije izložbenog projekta. Projektom se osvještava potreba za novim oblicima potpore za kustose/ice kojima je na početku samostalne karijere potrebna infrastrukturna, organizacijska i mentorska podrška pri ostvarivanju prvih kustoskih programa. Važan aspekt projekta je mentorski rad s odabranim kustosom/icom s naglaskom na pripremu izložbe, direktan rad s umjetnicima na razvoju novog rada, planiranje i realizaciju postava, izrađivanje budžeta, produkciju umjetničkih radova, dodatnog fundraisinga, pisanja najave izložbe, osmišljavanje i realizacija otvorenja i popratnog programa te pisanje završnih izvještaja.

Do sada, u okviru programa NOVAci, na natječaju su odabrane Tena Starčević koja je 2021. godine u Galeriji Nova realizirala izložbu Rad, (ne)red i (samo)disciplina, Antonela Solenički koja je 2022. otvorila izložbu Na vrhu jezika, Teuta Gatolin s izložbom Obrnute vještine 2023, the Rose kolektiv s izložbom (Pre/formacije) 2024. godine.

Natječaj je otvoren za buduće kustose/ice  bez značajnijeg iskustva kuriranja izložbi. U novom izdanju poziva mladim kustosima_icama se nudi prilika rada s troje mladih umjetnika_ica Larom Kulenović, Nominisom i Lucijom Ostrogović.

Lara Kulenović u svojoj umjetničkoj praksi direktno prenosi osobna iskustva te se fokusira na pitanje sjećanja. U radovima pokušava ostvariti sa publikom osjećaj poistovjećivanja i razumijevanja.

Lara Kulenović, Trava je prije bila zelenija, 2024. Foto: Šimun Bućan

Nominis je multimedijski umjetnik_ca koja koristi 3D animaciju, drag i svjetlo za istraživanje identiteta i virtualnosti te eksperimentira na sjecištu tehnologije, queerness-a i materijalnosti.

Nominis, THIS IS (W)HERE I POST FROM, 2023. Foto: Juraj Vuglač

Lucija Ostrogović kombinira vizualnu umjetnost i antropologiju, propitujući pritom njihova moguća preklapanja i dodirne točke. Propituje percepcije i odnose prostora i zajednice, kombinirajući mapiranje i suptilne prostorne intervencije.

Lucija Ostrogović, Krajolik – čitanje nje, 2024.

U okviru ovog poziva odabrat će se troje kustosa_ica od kojih će svatko raditi s jednim dodjeljenim umjetnikom_icom na javnom predstavljanju radova i izložbi u POGON-u u studenom 2025. Budžet za realizaciju uključuje honorar za kustosa/icu i umjetnike/ce, materijalne troškove realizacije izložbe, honorare za ostale suradnike, čuvanje izložbe i ostale troškove vezane za realizaciju izložbe.

Prijava treba sadržavati:

  • Podatke o kustosu/ci: Ime i prezime, adresu, telefon i email
  • Životopis
  • Motivacijsko pismo

 

Rok za predaju prijava je 30.03.2025.

Prijave na natječaj primaju se putem ovog formulara, a upite vezane uz natječaj možete poslati na mail: ana.kovacic.whw@gmail.com.

Prijave poslane izvan spomenutog roka te prijedlozi s nepotpunom dokumentacijom neće se razmatrati. Imena odabranih sudionika programa, te imena članova žirija bit će objavljeni najkasnije mjesec dana nakon zatvaranja natječaja na internetskim stranicama WHW-a i Pogona te na društvenim mrežama.

 

Biografije mentorica:

Ana Kovačić je povjesničarka umjetnosti i književna komparatistica. U organizaciji Što, kako i za koga/WHW radi kao producentica, kustosica te edukatorica u programu WHW Akademije. Prije toga, deset je godina radila kao voditeljica i kustosica u GMK (www.g-mk.hr) gdje je kurirala brojne izložbe te organizirala i provela velik broj edukacijskih programa. Piše kustoske i kritičke tekstove, kurira izložbe i sudjeluje u edukativnim programima u Hrvatskoj i inozemstvu. Živi i radi u Zagrebu.

Lea Vene je povjesničarka umjetnosti, kulturna antropologinja i teoretičarka mode. Završila je post master studij Critical Images Royal Institute of Art, Stockholm, Švedska. Radila je kao kustosica u Fotogaleriji Kic, Galeriji Miroslav Kraljević te kao dio organizacijskog tima ETNOFILm festivala. Članica je kustoskog tima Galerije Močvara, festivala fotografije Organ Vida te radi kao istraživačica u Centru za istraživanje mode i odijevanja – CIMO. Predaje na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.

 

Projekt podupiru:

Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske

Gradski ured za kulturu i civilno društvo

Zaklada Kultura Nova