10.07. – 14.09.2024.
|
|
izložba
Care Ecologies
Care Ecologies, State of Concept Athens, 2024., foto: Nasia Papavasiliou

UMJETNICI_E:
Adelita Husni-Bey, Fokus grupa, Idensitat, Hana Miletić, Theo Prodromidis

KUSTOSI_CE:
State of Concept u suradnji s Idensitat i Anom Dević & Anom Kovačić

State of Concept, Tousa Botsari 19, Athens
Otvorenje:
srijeda, 10. srpnja 2024.
19:00 – 22:30

Predstavljanje projekta CARE ECOLOGIES
G. & A. Mamidakis Fondacije
srijeda, 10. srpnja 2024.
21:00 – 22:00

Radno vrijeme:
po dogovoru;
molimo pošaljite poruku na info@stateofconcept.org 24 sata prije posjete

State of Concept otvorio je grupnu izložbu Care Ecologies u srijedu 10. srpnja u 19:00 sati u sklopu tekućeg projekta CARE ECOLOGIES koji predstavlja suradnju između G. & A. Mamidakis Fondacije, Što, kako i za koga / WHW, Idensitat, State of Concept, i Centre of New Media and Feminist Public Practices / CNMFPP.

Izložba istražuje kako se skrb manifestira u suvremenom društvu, promovirajući kolektivno preispitivanje kulturnih praksi kao činova skrbi. Predstavljanjem radova Adelite Husni-Bey, Fokus grupe, projekta Idensitat, Hane Miletić i Thea Prodromidisa, ona propituje ideju povratka konceptu skrbi kao ključnoj strategiji koja bi se potencijalno mogla primijeniti u širem društvenom kontekstu – skrbi kao solidarnosti i održivosti, skrbi kao kapacitetu za blagostanje, skrbi i radu, dijeljenju resursa i znanja, skrbi kao mehanizmu oporavka za fragilne društvene strukture.

Serija Materials Hane Miletić naglašava suptilne ali značajne činove skrbi u urbanim sredinama. Njezine tekstilne instalacije odražavaju fizičke i društvene prostore grada. Ručno tkani radovi Miletić prikazuju prolazne popravke i modifikacije u javnim prostorima, zauzimajući se za sporiji, pažljiviji pristup neumoljivom ritmu suvremenog života.

Tekući projekt Fokus grupe Vedutas from the Palace of the Privileged Company of Trieste and Rijeka zadubljuje se u povijesnu skrb, istražujući skriveni robovski rad u industrijskoj povijesti  Rijeke. Kroz kritičko preispitivanje ovih „idealiziranih“ krajolika Fokus grupa pažnju usmjerava na često zanemarene doprinose te eksploataciju koja se nalazi u temeljima povijesnog i suvremenog ekonomskog sustava.

Rad Adelite Husni-Bey On Necessary Work bavi se konceptom skrbi u kontekstu pandemije COVID-19. Razvijen u suradnji sa sindikaliziranim medicinskim sestrama projekt dokumentira radionice u kojima sudionici promišljaju odrednicu „neophodnog rada“ i njezine implikacije. Video koji je proizašao iz projekta prikazuje osobne priče i kritička promišljanja o odgovorima zdravstvenog sustava na krizu, naglašavajući neophodan ali nedovoljno cijenjen rad zdravstvenih radnica.

Rad 30yrs1d Thea Prodromidisa istražuje performativnost, sudjelovanje i državljanstvo u suradnji s mladim kulturnim radnicima iz Zagreba. Rad je započeo kao proučavanje procesa proizvodnje državljanstva u posljednjih 30 godina te metoda, uspjeha i neuspjeha kad je u pitanju naše kolektivno odlučivanje o tome tko stječe pravo na njega i kako možemo podržati one koji ga traže.

IDENSITAT-ov (Un)Open Archive je kustoski i umjetnički projekt koji sakuplja i predstavlja raznolike poglede na skrb. Obuhvaćajući priloge različitih kulturnih i političkih aktivista projekt proširuje koncept skrbi na teme poput društvene pravde, pristupa te kolektivnog rada. Stvarajući platformu za dijalog i promišljanje (Un)Open Archive propituje tradicionalne arhivske prakse te jača dublje razumijevanje skrbi u suvremenom društvu.


Predstavljanje projekta CARE ECOLOGIES  G
& A. Mamidakis Fondacije
21:00 – 22:00

Otvorenje izložbe započelo je predstavljanjem projekta CARE ECOLOGIES kojeg vodi G. & A. Mamidakis Fondacija. U nastojanju da dalje istraži i proširi teme izložbe te ponudi dublji uvid u postojeći dijalog oko koncepta skrbi u suvremenom društvu na predstavljanju će se naglasiti prošle i buduće aktivnosti projekta uključujući rezidencijalne programe, Open Archive (Otvoreni arhiv) i nadolazeću promociju knjige u izdanju Centre of New Media and Feminist Public Practices / CNMFPP.

Nakon toga će uslijediti prezentacije korisnika rezidencije G. & A. Mamidakis Fondacije koja se održala u listopadu 2023 u Agios Nikolaos na Kreti.
 

CARE ECOLOGIES je višeznačan suradnički projekt partnera iz Grčke, Hrvatske i Španjolske koji djeluju u području umjetničke proizvodnje i promocije suvremene umjetnosti domaćoj i međunarodnoj publici. Kroz istraživanje i obrazovanje on uspostavlja jak odnos između suvremenih umjetničkih praksi i društvenog prostora.

Metodologija izabrana za projekt Care Ecologies ima za cilj kroz transdisciplinarne programe uspostaviti blisku suradnju između umjetnika, kustosa, mislilaca, istraživača i drugih kulturnih aktera na europskom jugu. Posvećen je uključivanju u nacionalni društveni i kulturni život dok istovremeno održava snažan međunarodni fokus te je usmjeren na potrebu da se kolektivno ispišu nova pravila i procesi kulturnog stvaranja kao radikalan čin skrbi.

Za više informacija posjetite web stranicu.

Izložbu je kurirao State of Concept u suradnji s Idensitat i Anom Dević & Anom Kovačić. U dijalogu s izložbom On necessary work koju su kurirale Ana Dević i Ana Kovačić, svibanj 2024. Zagreb.

Događanje je organizirao State of Concept Athens kao dio dvogodišnjeg projekta CARE ECOLOGIES koji se provodi u suradnji s G. & A. Mamidakis Fondacijom (Grčka), Što, kako i  za koga / WHW (Hrvatska), Idensitat (Španjolska) i Centre of New Media and Feminist Public Practices / CNMFPP (Grčka) te koji se sufinancira sredstvima programa Kreativna Europa Europske komisije.