18.09.2024.
WHW su umjetničke direktorice izložbe u javnom prostoru Skulptur Projekte Münster 2027

Skulptur Projekte Münster se od 1977. održava svakih deset godina, paralelno s Documentom. Započeo ju je slavni njemački kustos Kasper König, koji je nažalost nedavno preminuo, te su proteklih dana mnogi umjetnički mediji izvještavali o njegovoj vizionarskoj kustoskoj praksi. U njegovu radu osobito se ističe Skulptur Projekte Münster, započet kao projekt koji promišlja medij skulpture u javnom prostoru te kompleksnost umjetnosti koja se realizira u raznim aspektima javne sfere. Svako izdanje sastojalo se od niza novih produkcija u javnom prostoru, često vezanih uz specifičnosti Münstera i njegove povijesti. U suradnji s različitim timovima König je bio kustos svih dosadašnjih izdanja, a Skulptur Projekte Münster 2027 prvi put će imati nove umjetničke direktore.

Skulptur Projekte Münster će 2027. godine slaviti svoju pedesetu obljetnicu. Organizatori projekta – Grad Münster i LWL (pokrajinska organizacija Sjeverne Rajna-Vestfalije) – prošle su godine prvi put organizirali pozivni natječaj na kojem je međunarodni žiri odlučio da će članice kolektiva Što, kako i za koga / WHW Ivet Ćurlin, Nataša Ilić i Sabina Sabolović biti kustosice sljedećeg izdanja, koje će se u Münsteru održati od lipnja do rujna 2027. godine.

U dijalogu s prijašnjim izdanjima WHW usko veže projekt uz grad Münster, a njihova koncepcija naglašava da u današnjem trenutku možemo govoriti samo o transnacionalnim javnim sferama, te ih zanima kako situacije u Münsteru povezati s onima na drugim mjestima u svijetu. Ističu da im je važno realizirati ovako opsežan projekt uzimajući u obzir ekološke parametre te promišljanje ideje odrasta. Osobito ih zanima ruralna okolica Münstera, kao i prelaženje nacionalnih granica koje su uspostavljene Vestfalskim mirom potpisanim upravo u tom gradu 1648. WHW imaju tri godine za pripremu projekta koji se bazira na novim produkcijama umjetničkih radova u javnom prostoru te opsežnom edukativnom programu. WHW su se na konferenciji za tisak osvrnule na složenost trenutne situacije kulturnog rada u Njemačkoj, u kojoj posljednjih godina, a osobito nakon početka posljednjeg sukoba na Bliskom Istoku, otkazivanja i cenzura sve više uzimaju maha. Pozvale su se na antifašističku tradiciju koja je česta inspiracija u njihovom radu i istaknule da će raditi na principima internacionalizma, pravednosti i ravnopravnosti.

Kustosice ističu da im je posebno važno što se uz ovakav projekt mogu posvetiti aktivnostima u Zagrebu u kojem će biti bazirane. Kolektiv WHW u Zagrebu radi na brojim izložbeno-diskurzivnim programima, nastavljaju rad edukacije za mlade umjetnike kroz program WHW Akademije te radi na ponovnom uspostavljanju galerijskog prostora kojeg bi kolektiv vodio.