05. – 31.05.2022.
|
|
izložba
Mladen Stilinović, Crveno – Roza: Razmišljanje o boji
Foto: Vanja Babić

UMJETNIK:
Mladen Stilinović

KUSTOSICA:
Branka Stipančić

predavanje Branke Stipančić:
05/05 2022 od 18h

otvorenje izložbe:
05/05 2022 od 20h

radno vrijeme galerije:
utorak–petak: 12–20h
subota: 11-14h

Treću samostalnu izložbu Mladena Stilinovića u Galeriji Nova Crveno – Roza: Razmišljanje o boji kurira kustosica i povjesničarka umjetnosti Branka Stipančić. Ova izložba nastavak je njene suradnje s kolektivom WHW. U zadnjih 15 godina unutar programa Galerije Nova predstavila je, među ostalim, izložbe Dimitrija Bašičevića Mangelosa, Josipa Vanište, O nepoznatim radovima.

Četrdeset i dvije godine nakon Stilinovićeve samostalne izložbe Pjevaj! (1980.) u Galeriji suvremene umjetnosti u Zagrebu, ova izložba rekonstruira dva umjetnikova rada: Crveni i Roza ambijenti koji su trebali biti izvedeni 1980. godine. Nisu bili realizirani, no navedeni su u katalogu u kojem su zalijepljeni i uzorci crvene i roza tkanina s kakvima je trebalo tapecirati zidove dviju soba. U katalogu Stilinović kontekstualizira ovaj rad u području svog interesa i razmišljanja o boji kojim istražuje, prema vlastitim riječima „značenje odnosa boje i materijala – boje kao senzacije i – boje kao simbola.˝  Stilinović je svoja razmišljanja o boji želio dovesti do reprezentativnog oblika, a posjetitelje u potpunosti okružiti crvenom i roza bojom. Te je radove kustos Davor Matičević u katalogu izložbe 1980. godine ovako opisao: „Koristeći se efektnim a jeftinim materijalom, sintetičkom atlas svilom, banalnog sjaja i preljeva svijetlosti, on se iskustvom senzacije ali i jednog od mogućih značenja približio predmetima nabijenim značenjima (gotovo simbolima) kao što su zastave ili zavjese provincijskih kazališta. Pri tom se u mogućoj interpretaciji ružičasta boja otkriva kao isprana ili ublažena crvena – ublažena do popularne dopadljivosti i koketnosti, no tada se, dakako, gubitkom intenziteta gubi i značenje.“

Identitet crvene i roza Stilinović je istraživao 1970-ih godina u riječi, materijalu i slici te je ustaljena značenja boja dovodio u pitanje. Ustrajavajući na dezideologiziranoj upotrebi boje, što objašnjava u tekstu Potrošnja crvene-roza (objavljenog u ručno izvedenom katalogu izložbe u Podrumu 1979.), Stilinović provlači crvenu boju kroz različite sadržaje nastojeći je desimbolizirati, učiniti je samo bojom. Sladunjava, rokoko roza u ideološkom je kontrastu prema crvenoj: „malograđanština“ nasuprot „revoluciji“. U sklopu izložbe osmišljene su radionice s pripadnicima različitih dobnih skupina koje iznova promišljaju značenja ovih boja.

Mladen Stilinović (1947. – 2016.) post-konceptualni umjetnik, jedan od najizlaganijih hrvatskih umjetnika na međunarodnoj sceni suvremene umjetnosti. U svom radu Stilinović je istraživao kompleksne teme suodnosa ideologije, rada, novca, jezika i boli. Izlagao je na prestižnim međunarodnim izložbama i bijenalima poput Venecijanskog bijenala i Documente, a njegovi radovi dio su brojnih muzejskih kolekcija.

Zahvaljujemo na suradnji Galeriji P-74 u Ljubljani gdje je izložba realizirana u travnju 2021. godine.

Predavanje Branke Stipančić dijelom je programa Povijest umjetnosti i društva: Umjetničke ekologije. Vodstva kroz izložbu dio su programa Zajednice učenja.
Radionice o značenju crvene i ružičaste boje dio su programa Ciklus približavanja.

Program podržavaju:
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske
Gradski ured za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo
Zaklada Kultura Nova