KUSTOSICE:
WHW u suradnji s Kathrin Rhomberg
Prva epizoda 04/11 – 10/12/2016.
stan Softić u Gajevoj 2/6
Booksa, Martićeva 14d
Galerija Nova, Teslina 7
Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 26
Studio Sanje Iveković
Galerija Studentskog centra
Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije) serija je izložbi temeljenih na kolekciji Kontakt.
Prva epizoda 04/11 – 10/12/2016.
Umjetnici u prvoj epizodi: Halil Altindere, Heimrad Bäcker, Mária Bartuszová, Geta Brătescu, Dimitrije Bašičević Mangelos, Stano Filko, Oliver Frljić, Ivan Ladislav Galeta, Marcus Geiger, Nina Gojić, Tomislav Gotovac, Ion Grigorescu, Sanja Iveković, Běla Kolářová, Július Koller, Ivan Kožarić, Edward Krasiński, Friedl Kubelka, KwieKulik, Katalin Ladik, Dezső Magyar, Karel Malich, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Dora Maurer, Jan Mlčoch, Paul Neagu, Roman Ondák, Goran Petercol, Hans Scheirl, Mladen Stilinović, Petr Štembera, Slaven Tolj, Goran Trbuljak, Wu Tsang…
Kustosice: Što, kako i za koga/WHW u suradnji s Kathrin Rhomberg
Projekt Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije) posvećen je ovog ljeta preminulom Mladenu Stilinoviću (1947. – 2016.), i naslovljen je prema njegovom radu iz 1993. godine. Stilinovićev cjeloživotni nesistematski pristup, njegova tiha ali pronicljiva pobuna protiv društvenih i umjetničkih konvencija te umjetnička praksa koja se na energičan i humorom prožet način bavi kompleksnim temama ideologije, rada, novca, boli i siromaštva inspirirala je cijelu generaciju umjetnika diljem svijeta.
Ovaj projekt kao polazište uzima radove iz zbirke Kontakt koja je utemeljena 2004. godine i nalazi se u Beču. Zbirka danas uključuje kapitalne radove mnogih najprominentnijih umjetnika Srednje, Istočne i Jugoistočne Evrope od 1960-ih godina naovamo, a birali su ih tijekom godina članovi savjetodavnog odbora, kojeg čine Silvia Eiblmayr, Georg Schöllhammer, Jiří Ševčík, Branka Stipančić i Adam Szymczyk. Zbirka Kontakt ključan je izvor za istraživanja koja pripadaju području povijesti umjetnosti regije, ali i prikladno polazište za kritički pristup samom shvaćanju “umjetnosti Istočne Evrope” kao pojma koji sažima geopolitičku paradigmu i ideološki okvir unutar kojega je smješten, kao i za mehanizme filtriranja lokalnog materijala u međunarodno prominentan u novim krugovima komunikacije, distribucije i razmjene u svijetu umjetnosti koji se nakon pada Berlinskog zida internacionalizirao prema modela koji je prilično sličan onome kakav nalazimo u korporativnom internacionalizmu.
Serija izložbi Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije) predstavit će radove iz zbirke Kontakt zajedno s drugim povijesnim, suvremenim i novim radovima koji interpretiraju i kritički preispituju zbirku. U projektu se isprepleću geografski i poetički heterogene umjetničke prakse s ciljem propitivanja zbirke kao dovršenog i uređenog korpusa znanja koji se težeći dislokaciji modernističkog zapadnog kanona zapliće u formaciju “suvremenog globalnog kanona”.
Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije) odvijat će se u Zagrebu, tijekom nekoliko mjeseci (studeni 2016. – svibanj 2017.) u šest epizoda koje će povezivati sličnosti, ali i proturječja. Izložbe će se događati u nekoliko manjih umjetničkih prostora, u ateljeima umjetnika, u privatnim stanovima i na drugim lokacijama povezanima s umjetničkom produkcijom i širim kulturnim krajolikom grada Zagreba. Projekt revidira nastojanja umjetnika kao što su Geta Brătescu, Stano Filko, Ion Grigorescu, Sanja Iveković, Július Koller, Ewa Partum i Zofia Kulik da stvaraju umjetnost koja je subvertirala učinke društvenih normi i različitih stupnjeva državne kontrole te pokušava utvrđenim prezentacijama i interpretacijama njihova rada koje su zadnjih desetljeća dominirale međunarodnim umjetničkim krugovima dodati i puno manje uređene i više eksperimentalne postupke koji potječu iz kulturnog i umjetničkog konteksta Zagreba.
Posvetiti projekt Mladenu Stilinoviću u vrijeme drastičnih rezova u kulturnom sektoru i njegovoj sve većoj ovisnosti o privatnom novcu akumuliranom financijskim spekulacijama koje su prouzročile kaos u društvenim strukturama znači i osloniti se na jednu od njegovih uobičajeno pronicljivih opservacija: “Sav novac je prljav, sav novac je naš”, iako se njome projekt ne može rukovoditi tako znalački kako je to radio Stilinović. Ipak, prezentacija zbirke u nekoliko manjih javnih institucionalnih, poluinstitucionalnih i privatnih prostora u Zagrebu također je prilika za stvaranje manevarskog prostora za širu diseminaciju emancipacijskog sadržaja povijesnih postignuća umjetnika. No najviše od svega to je prilika za otvaranje prostora za igru u kojem postoji mogućnost za pojavu drukčijih kriterija stvaranja vrijednosti i drukčijih genealogija u paradoksalnim nastojanjima da se simultano ponude imaginarna rješenja i pokaže kako u aktualnim nedaćama umjetnosti i života ona nisu moguća.
Petak, 04/11/2016.
18h otvorenje arhiva Sanje Iveković Privatni Dokumenti Studio Sanja Iveković, Savska 1
19:30h otvorenje Friedl Kubelka FK – Friedl Kubelka. One Is Not Enough
uz projekciju filmova i razgovor s autoricom
kustosi Dietmar Schwärzler, tim Galerije SC i 25FPS
Galerija SC, Savska 25
Subota, 05/11/2016.
10:30h razgovor s umjetničkim odborom zbirke Kontakt, moderatorica Ana Janevski
Silvia Eiblmayr, Georg Schöllhammer, Branka Stipančić, Adam Szymczyk i Jiří Ševčík
DAZ, Trg Bana Jelačića 3/1
12h Juriš kolači – sjećanje na Mladena Stilinovića
ZKM, Teslina 7
18h otvorenje i performans Nina Gojić Mnogolog za poslije kustosice Galerija MK tim: Ana Kovačić, Sanja Sekelj, Lea Vene Galerija MK, Šubićeva 25
20 do 22h otvorenje Galerija Nova i stan Softić
Galerija Nova, Teslina 7
Stan Softić, Gajeva 2 / 6
22h party
DAZ, Trg Bana Jelačića 3/1
Július Koller Kontakt (Antihappening)
Izlog Bookse, Martićeva 14d
Nedjelja, 06/11/2016.
19h performans Olivera Frljića Šaptajuća povijest
šetnja s polaskom iz Galerije Nova, Teslina 7
LISTA PROSTORA I UMJETNIKA:
Arhiv Sanje Iveković Privatni Dokumenti
utorak – petak, 16 do 20h
subota, 11 do 14h
04/11 – 26/11/2016
Galerija SC, Friedl Kubelka FK – Friedl Kubelka. One Is Not Enough
utorak – petak, 12 to 20h
subota, 10 to 13h
04/11 – 26/11/2016
Galerija Miroslav Kraljević / GMK, Nina Gojić Mnogolog za poslije
utorak – petak, 16 to 20h
subota, 11 to 14h
05/11 – 26/11/2016
Galerija Nova
Halil Altindere, Mária Bartuszová, Geta Brătescu, Stano Filko, Oliver Frljić, Marcus Geiger, Tomislav Gotovac, Sanja Iveković, Július Koller, Edward Krasiński, Katalin Ladik, Dimitrije Bašičević Mangelos, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Dora Maurer, Jan Mlčoch, Paul Neagu, Goran Petercol, Hans Scheirl, Mladen Stilinović, Petr Štembera, Slaven Tolj
utorak – petak, 12 to 20h
subota, 11 to 14h
05/11 – 10/12/2016
Stan Softić, Gajeva 2/6
Heimrad Bäcker, Mária Bartuszová, Dimitrije Bašičević Mangelos, Ivan Ladislav Galeta, Ion Grigorescu, Běla Kolářová, Ivan Kožarić, Edward Krasiński, KwieKulik, Dezső Magyar, Karel Malich, Vlado Martek, Roman Ondák, Mladen Stilinović, Petr Štembera, Goran Trbuljak, Wu Tsang
utorak – petak, 12 to 20h
subota, 11 to 14h
05/11 – 10/12/2016
izlog Bookse
Július Koller “Kontakt (Antihappening)“
05/11 – 26/11/2016
Realizirano uz podršku: Erste Foundation
Dodatna podrška:
Austrijski kulturni forum Zagreb
Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba
Hrvatski audiovizualni centar
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Trust for Mutual Understanding
Zaklada Kultura Nova